איך מבצעים בדיקה עצמית

בעקבות הפוסט הקודם שלי על חודש המודעות, בקשו ממני מספר קוראות לכתוב על כיצד מבצעים בדיקה עצמית.

נתחיל מזה שבדיקה עצמית היא אחת הבדיקות החשובות שאשה יכולה לעשות על מנת לדאוג לבריאות השדיים שלה.

בדיקה עצמית שונה משמעותית מבדיקה אצל רופא. כאשר אתן הולכות לרופא הוא מחפש גושים בשדיים ומנסה להבין את מהות הגוש. בבדיקה עצמית אתן לא מחפשות גושים! אתן מחפשות שינויים מחודש לחודש. לכן מאד חשוב שהבדיקה תבוצע תמיד אותו זמן מהמחזור גם אם המחזור לא סדיר, כשבועיים לאחר המחזור.

כמו בבדיקה אצל רופא, גם כאן יש מספר שיטות, חלקן טובות יותר חלקן פחות. חלקן קלות יותר חלקן מורכבות יותר. אני אנסה להסביר כאן את השיטה שלדעתי הכי פשוטה והכי יעילה.

מתחילים בשכיבה על הגב, שמים כרית מתחת לכתף ימין ובעזרת כריות האצבע של יד שמאל מתחילים למשש את שד ימין. המישוש חייב להיות בצורה שיטתית כלשהיא, לא סתם ללחוץ. אני ממליץ על תנועות מעגליות במעגלים הולכים וגדלים מהפטמה החוצה, עד בית השחי, כאשר כל נקודה גם אותה ממששים בתנועה מעגלית קטנה. כל לחיצה יש לעשות בשלוש דרגות, לחיצה קלה, בינונית ועמוקה. לא להתרגש עם הלחיצה העמוקה לפעמים קצת כואבת.

איור של בדיקה עצמית

לאחר מכן יש לחזור על אותו תהליך כשהכרית מתחת לכתף שמאל ויד ימין ממששת את שד שמאל. הסדר שהצגתי כאן של ימין קודם אינו חשוב, תעשו מה שנוח לכן. מה שחשוב הוא שתמששו ביסודיות כל שד עם כריות האצבע.

אל תבהלו אם אתן חשות בגושים. מה שחשוב הוא לחוש בשינויים. לכן בדיקה עצמית אחת, לא אומרת דבר. מומלץ לעשות בדיקה עצמית בסמוך לבדיקה על ידי רופא שאמר שהכל תקין. זה יתן לכן נקודת השוואה למה זה מבנה תקין.

אפשר גם לכתוב מעין יומן שבו מומלץ לצייר שני עיגולים שמסמלים את השדיים ולסמן שם היכן חשתן בגושים. כך יקל עליכן לזכור מחודש לחודש מה היה.

זכרו, אין בדיקה יעילה מבדיקה עצמית. אבל זה רק בתנאי שהיא מבוצעת באופן סדיר פעם בחודש באותו מועד ביחס למחזור.

נשלח ב בדיקות, סרטן שד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

אני תמיד שמח לקבל תגובות ו\או שאלות מקוראות וקוראים של הבלוג. אפשר לשלוח אלי מייל אישי בכתובת: drharry1@gmail.com שאלות בנושאי רפואה אינן תחליף ליעוץ רפואי מתאים.
Post-Plugin Library missing

Live chat

Google analytics