חודש המודעות לסרטן השד

כמידי שנה מציינים בחודש אוקטובר את "חודש המודעות לסרטן השד" רק שבשנים האחרונות נראה לי שהמסר די מתפספס.

כל שנה ממציאים דרכים משונות יותר להזכיר את זה. השנה בישראל נשים רבות כתבו בפייסבוק "אני נוסעת ל… (מדינה כלשהיא) ל … (מספר חודשים) מה הקשר בין זה לבין סרטן שד מעולם לא הבנתי.

בנוסף לזה פורסמו מספר קריאות לנשים לקבוע תור לממוגרפיה או בדיקה אצל רופא. לכאורה זה נראה דבר חיובי. בפוסט זה אני הולך להסביר מדוע זה לא לגמרי חיובי ומפספס לחלוטין את המסר.

נתחיל בממוגרפיה. ממוגרפיה כפי שכתבתי בעבר היא בעצם צילום רנטגן של השד. זוהי בדיקה יעילה מאד, אבל רק אצל נשים שרקמת השד שלהם דלילה, בדרך כלל נשים לאחר גיל 40 לאחר לידה אחת או יותר. שימו לב שזה רק בדרך כלל ולא כל אישה. לכן לקבוע תור לממוגרפיה יכול להיות סתם מיותר.

ולגבי בדיקה אצל רופא, בדיקה אצל רופא מתאימה לכל אישה בכל גיל, יחד עם זאת בשנים האחרונות הפסיקו להדגיש את חשיבות הבדיקה העצמית ובמקומה התחילו לפרסם שיש לבוא לבדיקה אצל רופא פעם בחצי שנה. כשבעבר אמרו להבדק פעם בשנה או יותר ולעשות בדיקה עצמית.

מה קרה? מדוע זה השתנה? האם היו מחקרים שהוכיחו שבדיקה עצמית היא פחות יעילה?

לא, ממש לא. אף אחד לא הוכיח שבדיקה עצמית פחות יעילה מבדיקה אצל רופא, נהפוך הוא בדיקה עצמית שנעשית טוב, יעילה בהרבה מבדיקה אצל רופא.
אז מדוע מפרסים שוב ושוב להבדק אצל רופא?
הסיבה היא כסף בלבד. קופות החולים והרופאים הפרטיים מקבלים כסף לפי מספר הפציינטים, לכן ככל שנשים תגענה יותר לבדיקה, כך הם ירוויחו יותר.
האם הנשים תרווחנה? לא, ממש לא.

לצערי חודש המודעות במקום להדגיש את מחלת הסרטן, מדגיש אך ורק את הבדיקות. האם בדיקה היא תרופה למחלה? לא ממש לא. אבל גילוי מוקדם ללא ספק עשוי להציל חיים והדרך הטובה ביותר לגלות סרטן מוקדם, היא לא להבדק פעם בשנה אצל רופא, אלא פעם בחודש לעשות בדיקה עצמית ואם הבחנתן בשינוי מהחודש שעבר, ללכת לרופא.

בדיקה עצמית תגלה סרטן הרבה יותר מהר מבדיקה אצל רופא.

נשלח ב בדיקות, סרטן שד
0 comments on “חודש המודעות לסרטן השד
1 פינגים/מעקבי קישורים עבור "חודש המודעות לסרטן השד"
  1. […] הפוסט הקודם שלי על חודש המודעות, בקשו ממני מספר קוראות לכתוב על כיצד מבצעים בדיקה […]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

אני תמיד שמח לקבל תגובות ו\או שאלות מקוראות וקוראים של הבלוג. אפשר לשלוח אלי מייל אישי בכתובת: drharry1@gmail.com שאלות בנושאי רפואה אינן תחליף ליעוץ רפואי מתאים.
Post-Plugin Library missing

Live chat

Google analytics