פטמות הפוכות

לאחרונה שאלה אותי אחת הקוראות על פטמות הפוכות. פטמה הפוכה היא מצב בו הפטמה במקום לבלוט החוצה היא שקועה פנימה.

אז כמו תמיד אני משתדל קודם כל להרגיע, מצב כזה אינו בהכרח בעייתי. יש נשים שנולדו עם זה וזה המבנה הטבעי של הפטמה, במרבית המקרים שראיתי, שד אחד היה עם פטמה הפוכה והשני לא.
יש נשים שברגע שהפטמה מגורית בזמן יחסי מין וכד' הפטמה יוצאת החוצה, מקרים נדירים יותר הם כאלו שהפטמה נשארת בפנים בכל מקרה.

מבחינים בשלוש דרגות של פטמה הפוכה:

 1. מצב בו הפטמה יוצאת בקלות על ידי לחיצה על העטרה, במצב זה הפטמה בדרך כלל נשארת בחוץ למשך כמה שעות לפחות. בדרגה כזו הפטמה יוצאת לפעמים לבד. קוראים למצב הזה לפעמים "פטמה מבויישת" פטמה כזו לא תפריע להנקה והאשה גם לא תחוש בכאב בזמן ההנקה.
 2. מצב בו הפטמה יוצאת רק במצב שהיא ממש מגורה וחוזרת חזרה לאחר מכן. זה המצב השכיח ביותר. הנקה אפשרית גם עם פטמות כאלו מאחר שהתינוק מצמיד את שפתיו לעטרה ואז כאילו שואב, בדרך כלל זה מספיק להוצאת הפטמה. אם לא, אפשר להשתמש במשאבת חלב לפני ההנקה על מנת להוציא את הפטמה, לאחר שהפטמה יצאה, למשש קצת את הפטמה כדי לשמור אותה בחוץ.
 3. מצב בו הפטמה תמיד הפוכה וקשה עד בלתי אפשרי להוציא אותה החוצה, במצב זה הנקה עלולה לכאוב מאד ולעיתים להיות בלתי אפשרית. במצב כזה בדרך כלל צריך ניתוח על מנת לשמור את הפטמה בחוץ. יחד עם זאת כדאי לשקול היטב את הניתוח מאחר שהוא ימנע לחלוטין אפשרות הנקה וכן במרבית המקרים תאבד התחושה באותה פטמה.

במקרים מאד נדירים פטמה הפוכה יכולה להעיד על סרטן, אם הפטמה בדרך כלל הייתה בחוץ ורק לאחרונה החלה להיות שקועה, יש מה לחשוש. הדרך לבדוק את זה היא פשוטה, נסו למשש את אזור העטרה ולהוציא את הפטמה החוצה, אם הפטמה יוצאת הכל תקין. אם היא לא יוצאת נסו להשתמש במשאבת שד או בבן הזוג שינסה כאילו לינוק. אם הפטמה יוצאת, שוב הכל תקין. רק אם שום דבר לא עוזר ואי אפשר להוציא את הפטמה כדאי ללכת לרופא שיבדוק את זה.

אפשר לומר שבדרך כלל מצב זה מפריע רק מבחינה קוסמטית. יש ניתוחים להוצאת הפטמה, אולם ניתוח כזה לא מומלץ, לאחר הניתוח, לא ניתן יהיה להניק מהשד בו בוצע הניתוח. כמו כן יש סיכוי לאבדן התחושה בפטמה.
אפשר לנסות באופן יומיומי להוציא את הפטמה שוב ושוב על ידי משאבת חלב, או על ידי מציצה של בן הזוג. אחרי מספר ימים, זה יחליש קצת את הרקמה הפנימית והפטמה תשאר בחוץ.

כמו תמיד, אתן מוזמנות לשאול עוד שאלות, רצוי למייל שמופיע בצד שמאל למעלה.

נשלח ב סרטן שד, שאלות רפואיות
2 comments on “פטמות הפוכות
 1. מאת marina:

  פיטמות הפוכות ניתוחים עושים

  • מאת הארי:

   במקרים קיצוניים ביותר עושים ניתוח.
   ניתוח במקום כזה מביא לאבדן התחושה בפטמות ו\או בכלל בשדיים לכן משתדלים שלא לבצע ניתוחים כאלו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

אני תמיד שמח לקבל תגובות ו\או שאלות מקוראות וקוראים של הבלוג. אפשר לשלוח אלי מייל אישי בכתובת: drharry1@gmail.com שאלות בנושאי רפואה אינן תחליף ליעוץ רפואי מתאים.
Post-Plugin Library missing

Live chat

Google analytics